Uusi eläinsuojelulaki ei ole päätepysäkki

Eläinlain valmistelun aikana on käyty ennennäkemättömän korkeatasoista keskustelua eläinten kohtelusta ja asemasta ihmisen kumppanina. Eläinten asiasta on tullut vakavasti otettava. Vaarana on, että lain valmistuessa keskustelu tyrehtyy, ja päättäjät ja media siirtyvät muihin aiheisiin, koska asian ajatellaan olevan käsitelty.
Äänestäjien tehtävänä on antaa äänensä ehdokkaalle, joka ajaa eläimet huomioon ottavaa politiikkaa. Meidän kaikkien vastuulla on, miten eläimiä kohdellaan seuraavalla vaalikaudella. Ehdokkaiden kannat voi tarkistaa vaalien alla avattavasta SEYn ja Animalian vaalikoneesta.
P.S. Kiinnostavatko puolueiden kannat eläinsuojelusta? Vieraile osoitteessa elainpolitiikka.fi
PÄIVITYS: Lehden ja pääkirjoituksen ilmestymispäivänä 8.3.2019 hallitus ja sote-uudistus kaatuivat. Sen myötä kävi selväksi, ettei maakuntauudistukseen sidottu eläinten hyvinvointilaki voi valmistua tällä eduskuntakaudella. Työmme uuden eläinsuojelulain puolesta jatkuu.
Maria Lindqvist on SEYn viestintäpäällikkö.


