Artikkelit

Mese-koira sai avun liian myöhään – Pentutehtailuun on helppo haksahtaa

Koirien pentutehtailuun voi liittyä suunnitelmallista rikollisuutta. Joskus se voi olla myös hyvin pienimuotoista tai seuraus esimerkiksi omistajan mielen järkkymisestä.
12.09.2025 Pipsa Parkkinen 10 min
Koirien pentutehtailuun voi liittyä suunnitelmallista rikollisuutta. Joskus se voi olla myös hyvin pienimuotoista tai seuraus esimerkiksi omistajan mielen järkkymisestä.
12.09.2025 Pipsa Parkkinen 10 min

Alle kaksivuotias narttukoira Mese saapui Kemiössä sijaitsevaan Eläinten suojakoti Toivoon loppuvuodesta 2024. Ihmisrakkaalla ja kiltillä Mesellä oli kova tarve liikkua, mutta sen jaloissa oli jotain todella pahasti vialla.

Ongelmien laajuus selvisi eläinlääkärissä. Ortopedisissä tutkimuksissa Mesellä todettiin molempien etujalkojen kyynärnivelissä pitkälle edennyt nivelrikko, joka oli invalidisoinut koiran. Nivelrikon syynä oli luuston kasvuhäiriö.

Pentuna kasvuhäiriö olisi ollut leikkauksella korjattavissa, mutta nuorelle aikuiselle koiralle leikkaus olisi tullut liian myöhään. Mese lopetettiin eläinsuojelullisista syistä kärsimysten välttämiseksi.

Muutama kuukausi myöhemmin Mesen kasvattajaan kohdistunut rikostutkinta nousi otsikoihin. Poliisin tiedotteesta selvisi, että Mese oli pentutehtailun uhri.

Mitä pentutehtailu on?

Kun määritellään, mitä pentutehtailu on, nostetaan yleensä esiin kaksi tunnusmerkkiä. Ensinnäkin pentutehtailijan tärkein motivaattori on raha. Pentuja tehtaileva henkilö haluaa tienata toiminnallaan mahdollisimman paljon rahaa. Toisekseen hän laiminlyö eläinten hyvinvoinnista, terveydestä ja tarpeista huolehtimisen.

Pentutehtailua on kuitenkin monenlaista, ja eläinsuojeluvalvonnassa sitä tulee esiin eri laajuuksissa.

Pienimuotoisimmillaan pentutehtailua voi olla se, että yhtä tai kahta narttua pennutetaan liian tiheästi.

Myös ympäristöllä on väliä. Tiheään asutetulla alueella kyseenalainen toiminta tulee kenties herkemmin viranomaisten tietoon, sillä se voi näkyä, kuulua ja myös haista.

Pienimuotoisimmillaan pentutehtailua voi olla se, että yhtä tai kahta narttua pennutetaan liian tiheästi.

– Syrjemmällä omakotitaloissa ja piharakennuksissa voi olla iso määrä eläimiä häkeissä. Kun pentutehtailua tapahtuu kerrostaloasunnoissa ja omakotitaloalueella, haju ja äänet tavallaan asettavat sille tietyt rajat, sanoo väitöskirjatutkija Elli Valtonen.

Ennen tutkijanuraansa Valtonen teki kymmenisen vuotta töitä eläinsuojeluvalvonnan parissa, siitä suurimman osan Helsingin kaupungin valvontaeläinlääkärinä.

Väitöskirjassaan Valtonen on tutkinut eläinten keräilyilmiötä, joka voi sekin kytkeytyä pentutehtailuun.

– Eläinten keräily on yhtä kauheaa eläimille, mutta henkilö ei välttämättä pyri tai ainakaan pääse taloudelliseen hyötyyn. Se ei aina ole kovin rationaalista toimintaa eikä ollenkaan niin laskelmoivaa kuin mitä voisi luulla.

koiranpentuja aidan takana

Jos koirakuume vaivaa, pentutehtailuun on helppo haksahtaa. Myyjällä on myös usein kiire, eikä ostopäätöksen pohtimiselle jää aikaa. Kuvan koirat eivät liity jutussa mainittuun Mese-koiran tapaukseen. Kuva: SEY

Pentutehtailtu koira voi tulla kaukaa Suomeen

Pentuja tuodaan Suomeen myös ulkomailta. Tällöin varsinainen pentutehtailu tapahtuu Suomen rajojen ulkopuolella.

EU:n sisällä on omat maahantuontisäädöksensä, mutta säädökset ovat vielä tiukemmat EU:n ulkopuolelta eli niin sanotuista kolmansista maista EU-alueelle tuleville eläimille. Venäjän rajan sulkeutuminen on hillinnyt tehokkaasti kolmansista maista Suomeen tulevaa lemmikkiliikennettä.

Tiedossa kuitenkin on, että kun näistä maista tuodaan laittomasti eläimiä EU:n alueelle, niille hankitaan rajan ylityksen jälkeen EU-passit. Tällöin niiden todellista alkuperää voi olla mahdoton jäljittää.

Koirien todellista alkuperää voi olla mahdoton jäljittää.

– Usein eläimet ovat paitsi laittomasti tuotuja myös kurjissa olosuhteissa ja sairaita. Se on monella tapaa kammottavaa touhua, Elli Valtonen sanoo.

Vastaavaa tapahtuu myös Suomessa ja Suomesta käsin.

Esimerkiksi viime vuodenvaihteessa Itä-Suomen poliisi pysäytti Nurmeksessa pakettiauton, jonka kyydissä oli yli sata huonokuntoista koiraa. Koirista yksi oli jo kuollut ja puolet jouduttiin lopettamaan. Törkeän eläinsuojelurikoksen lisäksi yhtä kolmesta epäillystä epäillään salakuljetuksesta.

Suunnitelmallista rikollisuutta

Toiminta voi myös olla järjestelmällistä ja siinä voi olla mukana useita ihmisiä.

Pirkanmaalainen koirien kasvattaja sai hiljattain tuomion törkeästä veropetoksesta, törkeästä kirjanpitorikoksesta, eläinsuojelurikoksesta ja salakuljetuksesta. Hän oli salakuljettanut muiden ihmisten avustuksella kymmeniä koiria ulkomailta Suomeen, sijoittanut niitä eri koteihin ja teettänyt niillä yhteensä satoja pentuja. Pentutehtailijan lisäksi seitsemän muuta ihmistä sai tuomioita samassa yhteydessä.

Kun toiminnassa on mukana eri yhteistyötahoja ja lemmikkejä on sijoitettu eri paikkakunnille, on tapausten seuraaminen viranomaisille haastavaa.

– Voi olla epäselvää, kenen pitäisi vastata eläinlääkärikuluista ja kuka on loppuviimeksi eläimestä vastuussa. Naapurikunnan alueella voi olla saman ihmisen toimintaa, mutta tieto ei automaattisesti kulje eikä ole helppoa yhdistää tietoa siitä, missä kaikkialla eläimiä on, Valtonen sanoo.

Tapausten seuraaminen on usein viranomaisille haastavaa.

Kun kyse on salakuljetuksesta, eri ihmiset ovat mukana kuljettamassa eläimiä rajan yli.

– Yksinään ei massiivista toimintaa kukaan pyöritä. Roolit ovat tarkkaan mietittyjä. Tiedetään, mihin viranomaiset kykenevät valvonnassa ja mietitään sen perusteella, mitä kannattaa tehdä.

Mikäli salakuljettajat tuovat pentuja, on tyypillistä, että niistä yritetään päästä nopeasti eroon Suomen puolella.

saksanseisojan näköinen koira, jonka etujalat ovat voimakkaasti taipuneet

Mesen etujaloissa oli kasvuhäiriöstä johtuva pitkälle edennyt nivelrikko. Pentuna kasvuhäiriö olisi ollut leikkauksella korjattavissa. Kuva: Eläinten suojakoti Toivo

Mesen kasvattaja ja toinenkin henkilö rikostutkinnassa

Tammikuussa 2025 Lounais-Suomen poliisi tiedotti, että yksityisasunnosta on löydetty 46 huonokuntoista koiraa. Artikkelin alussa mainittu Mese oli yksi näistä koirista.

Poliisin mukaan useat koirat olivat kuljetushäkeissä niiden omassa virtsassa ja ulosteessa. Koirista kaksi oli niin huonossa kunnossa, että ne lopetettiin.

Poliisi tutkii tapausta epäilynä törkeästä eläinsuojelurikoksesta ja rekisterimerkintärikoksesta. Rekisterimerkintärikos liittyy koirarekisteriin liitettyihin tietoihin. Epäiltyjä on kaksi. Poliisi arvioi, että saa esitutkinnan valmiiksi ja siirtymään syyttäjälle syyteharkintaan syksyn kuluessa.

Toinen epäillyistä on Kennelliiton jalostustietojärjestelmän mukaan kasvattanut viime vuosina neljää rotua ja rekisteröinyt koiriaan Kennelliittoon.

Eläinsuojeluilmoituksen voi tehdä kuka tahansa. Halutessaan sen voi tehdä nimettömänä.

Poliisille tieto tapauksesta tuli alueen valvontaeläinlääkärin tekemän tutkintapyynnön kautta.

Useimmiten ilmoituksen epäillystä eläinten kaltoinkohtelusta eläinsuojeluviranomaiselle tekee tavallinen kansalainen.

Tätä tapausta koskevassa tiedotteessa poliisi muistuttaakin, että ilmoituksen voi tehdä kuka tahansa ja halutessaan sen voi tehdä nimettömänä. Eläinsuojeluilmoitukset tehdään pääosin oman alueen valvontaeläinlääkärille. Heidän tietonsa löytyvät yleensä kuntien ympäristöterveydenhuollon nettisivuilta.

Terveysongelmat pahimpia

Mari Laijolan ylläpitämä Eläinten suojakoti Toivo on ottanut vastaan eläinsuojeluviranomaisten haltuunottamia koiria noin kahdeksan vuoden ajan.

Laijola kuuluu eläinsuojeluyhdistysten muodostamaan apurinkiin ja kertoo, että tiivis ja toimiva yhteistyö muiden yhdistysten sekä viranomaisten kanssa on tärkeää, koska toisinaan koiria on paljon ja apua tarvitaan lyhyellä varoitusajalla. Ringissä on mukana myös SEY Suomen eläinsuojelun jäsenyhdistyksiä.

Toivoon otetaan usein koirista huonokuntoisimmat. Yleensä kyse on siitä, että koirien hoitoa on laiminlyöty pitkään.

Koirilla voi olla esimerkiksi aliravitsemusta, vatsavaivaa ja ripulia. Jotkut tarvitsevat ortopedisia tutkimuksia. Toisilla on luonteessa arkuutta. Joidenkin luonteessa näkyy se, että ne ovat pentuajan eläneet hyvin yksipuolisissa oloissa ilman sosiaalistamista.

– Kun koira tulee, en mieti koiran taustaa, koska variaatiota on valtavan paljon ja jokainen on oma yksilönsä, Laijola kertoo.

Jos rodussa on tyypillisiä terveysongelmia, pentutehdastaustaisilla koirilla on niitä Laijolan havaintojen mukaan tavallista enemmän.

Näkyvimmillään ongelmia on koirilla, joiden ulkomuoto on jalostettu äärimmilleen. Toivossa on esimerkiksi hoidossa sharpei-rotuisia nuoria koiria, joilla on muun muassa silmäongelmia, ahtaat sieraimet ja liiallisesta ihosta johtuvaa turvotusta, jonka syy voi olla geneettinen.

Yleisellä tasolla Laijola sanoo, että usein huonokuntoisten koirien taustalta löytyy myös ihmisten huonovointisuutta. Mielenterveys on voinut järkkyä, tai ihminen on voinut kohdata muita vastoinkäymisiä, jotka ovat vaikuttaneet hänen kykyynsä hoitaa koiria entiseen tapaan. Omalle tilanteelle on voinut sokaistua.

Systemaattiseen koirien pentutehtailuun Laijola on törmännyt vähemmän.

lukuisia koiria aidan takana

Pentutehtaassa eläinten määrä voi kasvaa hyvin suureksi. Kuvan koirat eivät liity jutussa mainittuun Mese-koiran tapaukseen. Kuva: SEY

Ihmiset tietävät, mutta ostavat silti

Kun Elli Valtonen on ollut valvontaeläinlääkärinä tekemisissä pentutehtailijalta koiranpennun ottaneiden kanssa, hän on ihmetellyt etenkin yhtä asiaa: ihmiset kertovat, että he tietävät mitä pentutehtailu on, eikä pentutehdaskoiraa pidä ottaa. Silti he ovat menneet katsomaan pentua ja päätyneet ottamaan sen.

– He ymmärtävät todella hyvin, että ovat mokanneet antamalla 500 euroa tällaiseen toimintaan ja ottamalla pennun, jonka tehohoitoon on mennyt ensin 3 000 euroa ja joka on jouduttu lopettamaan. He ovat valtavan surullisia ja häpeissään.

Jokin pentutehtailijoiden taktiikassa saa siis fiksultakin vaikuttavan ihmisen haksahtamaan.

Yksi toistuva havainto Valtosen kuulemissa tarinoissa on se, että kun koiranpentua menee katsomaan, luo myyjä tilanteeseen kiireen tuntua. Hän saattaa kertoa, että pennulla olisi toinenkin ottaja ja että päätös pennun ottamisesta tulisi tehdä mitä pikimmiten.

Pentu voi vaikuttaa nuutuneelta ja huonokuntoiseltakin, mutta siinä tilanteessa myyjän vakuuttelut siitä, että pentu on vain leikkimisestä väsynyt, menevät läpi. Asiakirjat mukava myyjä lupaa lähettää perästä.

Pentutehtailija tietää, että kaikkein suurin kysyntä on pienillä ja keskikokoisilla koirilla. Verkkomainontaa osataan käyttää tehokkaasti hyväksi.

Myyjä luo tilanteeseen usein kiireen tuntua.

– Ihmiset ovat tottuneet ostamaan kaiken verkosta. Koirien ja kissojen kauppa eläinkaupoissa on kielletty lainsäädännössä, mutta kuitenkin ihmiset ajattelevat, että koiran tai kissan voi ihan hyvin ostaa netistä.

Pentutehtailijan tunnistaminen ennalta voi olla vaikeaa, sillä he voivat olla sosiaalisesti lahjakkaita, todella mukavia ja kuuntelevia. Pentutehtailija osaa usein vedota sääliin sopivassa kohdin ja antaa luotettavan ja hyvän vaikutelman itsestään.

On mahdollista, että jos pentu on jouduttu lopettamaan, myyjä palauttaa hinnan. Myyjälle on usein tärkeää, että asia saadaan sovittua niin, ettei ostaja tee ilmoitusta viranomaisille.

Joihinkin myyjiin ei enää pennun ostamisen jälkeen saa mitään yhteyttä. Toiset taas saattavat muuttua tylyiksi ja uhkaaviksi, kun heille kertoo ongelmista koiran kanssa.

Oman valvontaeläinlääkärin uransa aikana Valtonen törmäsi Helsingissä erityisesti ammattimaiseen pentujen salakuljetukseen.

– Eläinten määrät ovat isoja, joten heillä on varaa palauttaa se 400 euroa siitä hyvästä, että ostaja ei tee viranomaisille ilmoitusta, vaan asia saadaan sovittua ostajan ja myyjän kesken.

Epämääräinen tausta nostaa riskejä

Kun pentutehtailijoista kerrotaan mediassa, esillä on usein jokin traaginen tapaus, jossa koiranpentu on sairastunut vakavasti heti ostamisen jälkeen.

Suurimmalle osalle näin ei kuitenkaan käy, Elli Valtonen huomauttaa. Tämä on yksi syy siihen, miksi toiminta jatkuu. Koirien elinolosuhteita ja emää ei anneta nähdä, mutta se ei ostajia estä.

– Pentutehtailu on monesti myös hyvää asiakaspalvelua ja tyytyväisiä asiakkaita. Tuskin se olisi muutoin niin valtavan kannattava ja houkutteleva elämänura, Valtonen toteaa.

On mahdollista, että pentutehtaasta tullut koira ei kärsi taustastaan. Riskejä epämääräinen tausta silti nostaa, koska koiran fyysiseen ja psyykkiseen hyvinvointiin vaikuttavat niin monet asiat.

Tautipaineen ja loisten takia pennut voivat kasvaa huonosti ja olla sairaalloisia koko elämänsä.

Ulkomailta tuoduissa pennuissa on tavattu parvoa ja jopa penikkatautia. Myös emon ja pentujen huono ravitsemus voi jättää jälkensä pentuun. Pentutehtaasta tuleva koira voi olla arka. Arkuus voi olla tulosta huonosta hoidosta tai periytyä pennun vanhemmilta.

– Kun eläimiä pidetään huonoissa olosuhteissa, emon stressi ja huono sosiaalistaminen ihmisiin vaikuttavat tutkitusti pentuihin. Tautipaineen ja loisten takia pennut voivat kasvaa huonosti ja olla sairaalloisia koko elämänsä.

Pentutehtailija myy koiria kenelle tahansa. Koronapandemian aikana Valtonen huomasi selvän muutoksen koirien myynnissä.

– Yhtäkkiä kaikki halusivat lemmikin, ja niistä oli pulaa. Siinä tilanteessa ihmiset saattoivat ottaa itselleen epäsopivan koiran.

koira koirankopin edessä

Pentutehtailuun puuttumiseen tarvittaisiin valvonnan resurssien lisäämistä ja turvaamista. Kuvan koira ei liity jutussa mainittuun Mese-koiran tapaukseen. Kuva: SEY

Valvontaan tarvitaan lisää resursseja ja aikaa

Elli Valtosen mukaan pentutehtailuun puuttumiseen tarvitaan valvonnan resurssien lisäämistä ja turvaamista. Myös toimiva yhteistyö toisten viranomaisten, kuten poliisin, tullin ja muiden maiden viranomaisten, kanssa on tärkeää. Sekin vaatii resursseja ja aikaa.

Tätä nykyä lähes jokaisessa Suomen kunnassa on valvontaeläinlääkärin virka, mutta kaikkia virkoja ei ole saatu täytettyä.

Valvontaeläinlääkärin työ on usein poikkeuksellisen kuormittavaa, joten kaikkein parasta olisi, jos valvontaeläinlääkärit voisivat tehdä työtä parina.

– Mahdollisuus parityöhön on Suomen Eläinlääkäriliiton suositus ja mielestäni aivan ehdoton vähimmäisvaatimus työn tekemiseksi ensinnäkin turvallisesti ja toisekseen tehokkaasti, Valtonen sanoo.

Pentutehtailijat ovat liikkeissään ammattimaisia ja nopeita, joten tehtailuun puuttuminen vaatii niin ikään eläinsuojeluviranomaisilta ammattimaisia otteita ja fiksuja toimenpiteitä. Eläinsuojelutarkastuksia pitäisi pystyä tekemään sopivana ajankohtana ja ennalta ilmoittamatta, jotta eläimiä ei ehditä piilottaa ja suunnitelmia muuttaa.

– Ajan puute ja resurssien puute ovat suurimpia syitä siihen, että eläinsuojeluvalvontaa jää yksinkertaisesti tekemättä.

Myös SEY on etsinyt ongelmaan ratkaisua ja kouluttanut viranomaisille eläinsuojeluun ja eläimiä koskeviin lakeihin perehtyneitä avustajia. Vuoden 2024 alusta voimaan tuli laki, jonka mukaan viranomainen voi valvontaa ja tarkastusta tehdessä käyttää apuna ulkopuolista asiantuntijaa tai avustajaa.

SEY: Lemmikkien rekisteröinti tehostaisi pentukaupan valvontaa

Pentutehtailun valvominen ja siihen puuttuminen voivat pian muuttua EU-alueella.

Euroopan parlamentti hyväksyi kesäkuussa 2025 kissojen ja koirien hyvinvointia koskevan asetuksen. Seuraavaksi asetus etenee kolmikantaneuvotteluihin, eli myös Euroopan komissio ja Euroopan neuvosto käsittelevät asiaa.

Jos asetus menee läpi, se tarkoittaisi muun muassa kissojen ja koirien rekisteröintipakkoa koko EU:ssa, liian läheistä sukua toisilleen olevien kissojen ja koirien lisäännyttämisen kieltämistä sekä koirien myynnin kieltämistä eläinkaupoissa.

SEY pitää asetuksen sisältöä hyvänä.

– EU:n laajuinen rekisteröintivelvollisuus helpottaisi puuttumista maiden yli liikkuvaan pentukauppaan, sanoo SEYn asiantuntijatyön päällikkö, eläinlääkäri Pihla Markkola.

 

EU:n laajuinen rekisteröintivelvollisuus helpottaisi puuttumista maiden yli liikkuvaan pentukauppaan.

Suomessa Ruokaviraston koirarekisteri otettiin käyttöön reilut kaksi vuotta sitten. Toukokuussa Ruokavirasto tiedotti, että rekisterissä on arviolta noin puolet Suomen koirista.

– Kun koirarekisterin käyttö saadaan kattavammaksi, pystyvät viranomaiset hyödyntämään sitä paremmin valvontaankin. Kun rekisteri tulee EU:n laajuiseksi, sen tehokkuus paranee, Markkola sanoo.

Myöhemmin koirarekisteriin tullaan yhdistämään mahdollisuus lisätä tieto eläinyksilön jalostuskäyttöä rajoittavista vioista ja sairauksista.

Uusi laki eläinten hyvinvoinnista tuli voimaan vuoden 2024 alusta. Yksi vähemmän esillä ollut muutos on, että jos tietyt tahot kohtaavat esimerkiksi asiakaskäynnillä avun tarpeessa olevan eläimen, on siitä velvollisuus ilmoittaa eteenpäin valvontaviranomaiselle.

Velvollisuus koskee muun muassa sosiaali- ja terveysalan ammattilaisia ja palveluntarjoajia, palo- ja pelastustoimea, hätäkeskusyksiköitä, ulosottoviranomaisia ja seurakuntia.

– Aiemmin on ehkä pelätty, estääkö salassapitovelvollisuus ilmoittamisen avun tarpeessa olevasta lemmikistä. Nyt sitä ei enää tarvitse eikä saakaan harkita, vaan ilmoittaminen on velvollisuus, Markkola sanoo.

Kaksi pientä koiraa läävän keskellä. Toisella kauluri.

Vastuullinen koirankasvattaja esittelee koirien elinolosuhteet avoimesti. Kuvan koirat eivät liity jutussa mainittuun Mese-koiran tapaukseen. Kuva: SEY

i
Aseta koirankasvattajalle nämä ehdot

Vastuullinen koirankasvattaja:

On kiinnostunut siitä, minkälaiseen perheeseen ja elinolosuhteisiin koiranpentu on tulossa.

On suunnitellut pentueen ennalta. Tähtää siihen, että kasvattaa terveitä ja hyväluonteisia koiria terveistä vanhemmista, joilla ei esiinny perinnöllisiä sairauksia.

Kertoo kasvatustoiminnastaan ja koiristaan esimerkiksi kotisivuilla tai sosiaalisessa mediassa, tai toiminnasta on muuta kautta löydettävissä tietoja.

Esittelee pennut ja emon sekä koirien elinolosuhteet avoimesti.

Esittelee pennun terveystodistuksen ja mahdolliset muut koiria koskevat asiakirjat.

Ei luo ostajalle paineen tai kiireen tunnetta.

Ei tarjoa pentua heti ensinäkemältä mukaan.

Ei sovi treffejä ostajan kotiin, parkkipaikalle, muulle julkiselle paikalle tai “matkan varrelle”.

Tunnistusmerkitsee ja rekisteröi pennut Ruokaviraston koirarekisteriin. Pystyy todistamaan asian esimerkiksi kuvakaappauksella.

Rekisteröi rotukoiransa Suomen Kennelliittoon.

Tekee pennusta kirjallisen kauppasopimuksen.

Tarjoaa pennunostajalle tukea ja neuvoja.

Kantaa vastuunsa, jos koiranpennulla ilmenee terveysongelmia. Ylitsepääsemättömissä ongelmissa on valmis ottamaan pennun takaisin.

Lähteet: Halpakoira.fi, Kennelliitto, väitöskirjatutkija Elli Valtonen. Lisäksi lähteenä on käytetty European Commission: Illegal trade of cats and dogs – EU enforcement action -raporttia (pdf)

Skip to content